O autorze

Jacek Komuda

zawodowy pisarz i historyk
https://circle.fabrykaslow.com.pl/wp-content/uploads/2021/08/IMG_4463-scaled-1500x900.jpg

Zawodowy pisarz i historyk. Specjalizuje się w dziejach Rzeczypospolitej szlacheckiej. Autor dwudziestu pięciu książek: powieści historycznych, fantastycznych, marynistycznych i zbiorów opowiadań, których akcja rozgrywa się w XVII w., na morzach i oceanach oraz w XV-wiecznej Francji, a także zbioru esejów na temat kultury sarmackiej i najsłynniejszych postaci tamtych czasów. Jego dzieła, bez przerwy wznawiane, sprzedały się w łącznym nakładzie pół miliona egzemplarzy i cieszą się ogromną popularnością wśród polskich czytelników.

Autor otrzymał stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przyznawane w ramach pierwszego etapu konkursu na scenariusz filmu historycznego.

Wierny prawdzie, nie stroni od brutalnych, mocnych kart historii. Inaczej niż Sienkiewicz woli pisać ku przestrodze niż ku pokrzepieniu serc. Wskrzesza dawne obyczaje, postaci, zapomniane miejsca. Bohaterowie to ludzie miotani namiętnościami, a nie papierowe ideały. Najważniejszym celem, jaki stawia sobie autor, jest przybliżenie i spopularyzowanie wśród czytelników historii Rzeczypospolitej szlacheckiej.

Jako jeden z nielicznych ludzi pióra uczestniczy w rekonstrukcjach historycznych jako XVII-wieczny polski husarz, pancerny i Lisowczyk, poznając w ten sposób realia dawnego pola walki. Na własnym koniu przejechał pół Polski, spory kawałek Ukrainy i jeszcze większy Karpat Wschodnich.

Wiedząc, jak bardzo najnowsza historia wpływa na ocenę bieżących wydarzeń i podejmowanie ważnych decyzji, Komuda zajął się historią XX w. Hubal (2016) - opowiada o losach legendarnego zagończyka i dowódcy majora Henryka Dobrzańskiego, który nie złożył broni we wrześniu 1939 r. Westerplatte (2019) i Wizna (2020) - to powieści traktujące o bohaterskich walkach września.

W 2021 roku ukazała się powieść o najsłynniejszym polskim rycerzu, którego imię żyje do dziś, a którego słowo znaczyło więcej niż prawo - Zawisza. Czarne Krzyże.

Do najsłynniejszych powieści autora należy czterotomowy cykl Samozwaniec (Fabryka Słów 2009–2013), który opowiada o wyprawie Polaków na Moskwę na początku XVII w.

Nakładem Fabryki Słów ukazały się także powieści: Wilcze gniazdo (2002), Bohun (2006) – poświęcony największej klęsce Rzeczypospolitej w wojnach z Kozakami, Banita (Fabryka Słów 2011) – mroczna i zaskakująca opowieść o miłości szlachcica-rębajły i pięknej kurtyzany. Czarna szabla(2007) i Diabeł Łańcucki (2007), które ukazują wielokulturowe XVII-wieczne kresy Rzeczypospolitej. Galeony Wojny (2007) nawiązujące do walk polskiej floty za czasów Zygmunta III Wazy i piracka Czarna bandera (2008) opisująca brutalny świat korsarzy i buntowników. Kolejne pozycje autora to Villon: Imię Bestii (2005) i Villon: Herezjarcha (2008) – zbiory opowiadań o Franciszku Villonie, francuskim poecie wyklętym żyjącym w XV w.

Autor jest stałym współpracownikiem tygodnika Do Rzeczy.

Nagrody i nominacje
  • 2021 - Historia Zebrana - najlepsza książka historyczna - nominacja

  • 2020 - Historia Zebrana - najlepsza książka historyczna - nominacja

  • 2017 - Nagroda Literacka im. Józefa Mackiewicza - wyróżnienie

  • 2009 - Nagroda Literacka im. Jerzego Żuławskiego - nominacja

  • 2009 - Nagroda im. Leonida Teligi - zwycięzca w kategorii publikacja

//circle.fabrykaslow.com.pl/wp-content/uploads/2021/08/IMG_20210629_082946-scaled.jpg
Spotkania i wydarzenia
oraz wywiady i teksty, o których warto wiedzieć!

Diabeł Łańcucki - premiera filmu 19 lutego - relacja on-line na YT

19 lutego Fundacja Ułani Króla Jana przenosi zamek w Krasiczynie w przeszłość. Dziedziniec i komnaty zamku wypełnią się postaciami historycznymi z okresu kiedy żył Stanisław Stadnicki, bracia Dydyńscy i pozostali bohaterowie serialu „Diabeł Łańcucki”. Przybędą twórcy filmu i aktorzy biorący w nim udział. Pokażemy piękną szlachecką Polskę z okresu, kiedy była u szczytu swej potęgi. Zapraszamy na Dzień Kultury Szlacheckiej – relacja na żywo. Start godz. 12:00

Wejście 1 https://www.youtube.com/watch?v=GDAtRUNIAw4

Następne wejścia na żywo: 13.00 Czerniecki w zamkowej kuchni – wejście 2 https://youtu.be/NkNclWItGfs

14.00 Kto wywołał Diabła? – wejście nr 3 https://youtu.be/z8zJ3UvAT98

15.00 Szabla w robocie – wejście nr 4 https://youtu.be/mGbc0SmBda0

16.00 Na majdanie jest wesoło – wejście nr 5 https://youtu.be/8Y8nTyiEtcE

16.30 Relacja na żywo z premiery pilota serialu przygodowego „Diabeł Łańcucki” https://youtu.be/VooXCS11Rzw